Вулиця Інститутська — одна із вулиць Києва, розташована в історичній місцевості Липки у Печерському районі. Простягається від Майдану Незалежності і Хрещатика до Кловського узвозу.
Вулиця виникла на початку XIX століття вздовж давнього, відомого від часів Київської Русі. Колись це був Іванівський шлях, що починався біля Лядських воріт на нинішньому Майдані Незалежності. Цим шляхом з Верхнього міста можна було дістатися до Печерська. Пізніше обабіч шляху почали виростати перші будинки, і його стали називати Іванівською вулицею.
У 1820-ті роки і до 1842 називалася вулиця Бегічевська, за прізвищем генерала М. Є. Бегічева, власника садиби в цьому районі. У триповерховому будинку на території садиби Бегічева деякий час розміщувався щойно створений київський університет. Потім на цьому місці за проектом В. І, Беретті спорудили Інститут шляхетних дівчат (1838—1842), і вулицю почали називати Інститутською.
Сучасна назва — у 1842—1919 і з 1993, походить від збудованого на вулиці Інститутській у 1838—1842 роках інституту шляхетних дівчат (згодом Жовтневий палац, тепер у його приміщенні — Міжнародний центр культури і мистецтва). Побутувала також паралельна неофіційна назва — вулиця Дівоча.
У період з 1919—1944 роки вулиця Інститутська мала назву вулиця 25 Жовтня (на честь Жовтневого перевороту 1917), у 1944—1993 — вулиця Жовтневої революції.
Інтенсивна забудова вулиці розпочалася тільки в другій половині XIX століття. Одна за одною виростали монументальні споруди біржі, банку та ін.
Початок XX століття був характерний масовим поширенням в архітектурі стилю модерн, який відповідав смакам тодішньої буржуазії. На догоду замовникам архітектори штучно пристосовували академічні форми до нових типів споруд і нових будівельних матеріалів та конструкцій. У такому стилі 1912 року на високому схилі над Хрещатиком було зведено перший на той час висотний два надцятиповерховий житловий будинок, що за ім‘ям господаря звався будинком Гінзбурга. Проект цієї будівлі створив архітектор Ф. А. Троупянський. І у передвоєнні роки будинок Гінзбурга лишався найвищим у Києві. Коли почалася тимчасова фашистська окупація міста, тут містилася підпільна квартира мужнього розвідника І. Д. Кудрі. Але восени 1941 року будинок було зруйновано. Нині на цьому місці височить готель «Україна» (колишній готель “Москва“).
Об’єкт: вулиця
Розташування: на Липках, пролягає від майдана Незалежності до Кловського спуску
Сучасне використання: 1993 року вулиці повернуло історичну назву