По-русски :: English
ГОЛОВНА СТАТТІ (330) ФОТОГРАФІЇ (676) КАРТИ (32) АРХІТЕКТОРИ (30) КНИГАРНЯ (5)
 
Головна 
Посилання
Мапа сайту
Про проект
Зворотній зв'язок

www На сайті

Фотоальбом ''Kiev.ua''

Руїни золотих воріт (257x193) (1 з 7)
Об'єкт: фортифікаційна споруда
Рік побудови: XI століття
Архітектурний стиль: візантійський, староруський
Розташування: у Золотоворітському сквері, на розі вулиць Володимирської та Яросалвів Вал, неподалік від Оперного театру
Сучасне використання: над руїнами Золотих воріт 1982 року біло вибудовано павільйон, де нині розмістився музей ‘‘Золоті ворота‘‘
Переглянути зображення :: Побачити на мапі

Ця стаття доступна також російською

[Карта Києва] [Версія для друку]

Це одна з найстаріших пам‘яток історії, архітектури та фортифікаційної техніки, залишки якої дійшли до нашого часу.

Як відомо, Ярослав Мудрий оточив Верхнє місто потужними оборонними укріпленнями, які мали троє воріт. Наймонументальнішими та найпишнішими, що правили одночасно і за головний, парадний в‘їзд до Києва, і за фортифікаційну споруду, були Золоті ворота, збудовані одночасно з Софією. Висота проїзної частини сягала 12, а ширина - 6,4 метрів. Проїзд завершував позолочений купол надбрамної церкви. Можливо, саме тому ворота дістали назву "Золоті". Під час розкопок археологи знайшли чимало залишків фресок і уламків смальти.

Пошкоджені віками і численними ворожими навалами, Золоті ворота в XVII столітті вже являли собою мальовничі руїни, хоча в той час над стінами ще лишалися склепіння і рештки надбрамної церкви Благовіщення. Такими, зокрема, їх можна побачити на малюнку голландського художника А. Вестерфельда, зробленому в 1651 році. А ще через століття, коли вже обрушилися і склепіння, руїни засипали землею. При цьому переслідувалась мета і зберегти їх і для наступних поколінь.

Але збігали роки, про пам‘ятку забули. І коли 1832 року археолог К. А. Лохвицький вів на цьому місці розкопки, нова її поява стала справжньою сенсацією. Під керівництвом В. І. Беретті рештки споруди було зміцнено цегляними контрфорсами, а за пропозицією архітектора Ф. І. Меховича обидві частини воріт скріплені металевими стяжками.

Було кілька спроб відтворити первісний вигляд Золотих воріт, але цей задум здійснився лише в період підготовки до визначення 1500-річчя Києва. Спеціалісти різних профілів - археологи, архітектори, будівельники - провели дослідження, вивчили старовинні малюнки, описи, самі залишки воріт. Авторський колектив у складі Є. І. Лопушинської, С. О. Висоцького та В. М. Холостенка розробив проект реконструкції. Над Золотим воротами зведено триярусний павільйон, який дає уявлення про можливий первісний вигляд пам"ятки. Тим не менш, все частіше серед люду чутно, як критикують цю будівлю, яка, хоч як би не виглядала в ХІ столітті, не схожа на те, що звела радянська влада з бетону.

З часів зведення "нових" Золотих Воріт тут діє однойменний музей - музей "Золоті ворота". Вже минає котрий рік, а Золоті ворота все ще знову реставрують, адже все, що звели над руїнами не вистояло й 15 років - деревина обсипалася, через що уся пам"ятка загубила свій первісний вигляд.

Джерело: "Київ: погляд через століття", ст. 68; Київ, "Мистецтво", 1988 р.Храми Києва (63)
Будівлі (100)
Вулиці та площі (59)
Пам'ятники (17)
Явища та події (23)
Місцевості (70)
Мости (8)
Парки та сади (6)
Види Києва (742)
Мапи Києва (32)
Архітектори Києва (30)
© Pavlo Dyban 2003-2015 ...::... Написати листа адміністратору

Виртуальные выделенные сервера.
Регистрация доменных имён. Дешевые домены.
Виртуальный хостинг. Лучшее место под Ваш сайт.

Кованые ворота Более детальнее о доставке искусственных цветов.

www.znatok.ua
www.kievpereklad.com.ua